Letecká škola a půjčovna letadel v Praze Letňanech

Potřebujete poradit?
Zavolejte nám na +420 603 225 734.

Cruiser PS-28 kokpit

Jak se rozhodnout?

Pojďme si vysvětlit, jaký typ pilotního průkazu si vybrat. Ujišťujeme vás, že nejde o žádné osudové rozhodnutí. Většina pilotů stejně neskončí jen u jednoho typu. 😀

Je třeba promyslet 2 hlavní věci:

1. TYP LETADLA: Chcete nebo potřebujete létat na větších vícemístných „dospělých“ letadlech nebo vám stačí dvoumístná ultralehká letadla?

2. ÚČEL LICENCE: Toužíte létat rekreačně na výlety a pro zábavu, nebo se dát i na dráhu profesionálního pilota?

Team Aero Academy

TYPY LETADEL

Zjednodušeně: máme 2 typy letadel – tzv. „dospělá letadla“ a „ultralehká letadla“.

„Dospělá letadla GA“ (správný název letadla General Aviation, neboli letadla všeobecného letectví)

Jedná se o jednomotorová vícemístná letadla typu Piper, Cessna, Cirrus, Diamond, Zlín a pod. Odborně se jim říká „SEP-Single Engine Piston Aircraft“. K letadlům GA patří například i náš moderní SportStar RTC a vícemístný Piper.

 • „Letadla GA“ uvezou pilota + 1 pasažéra (SportStar) a nebo více pasažérů (Piper). Větší letadla (Piper) mají povolený vyšší váhový limit cestujících a nákladu. Uvezou prostě více pasažérů a zavazadel.
 • Letadla jsou dobře vybavená a certifikovaná, např. i pro lety v noci, podle přístrojů a v námraze.
 • S těmito letouny můžete létat po celé Evropě i po celém světě a za různých ztížených podmínek (v noci a za špatného počasí)
 • Náklady na jejich provoz i pronájem jsou vyšší.

K pilotování GA letadel potřebujete licenci PPL(A) nebo LAPL(A).

Ultralehká letadla

Jedná se o jednomotorová dvoumístná letadla s maximální vzletovou váhou 600kg. Odborně se jim říká „SLZ – Sportovní Létající Zařízení“. V dnešní době mluvíme o špičkových strojích, které bezpečně, rychle a za malé náklady přepraví vás a jednoho cestujícího na obchodní jednání nebo na výlet.

 • Uvezou pilota + 1 pasažéra a mají omezený váhový limit cestujícího a nákladu.
 • Nemohou létat v noci, podle přístrojů a v námraze.
 • Pro létání s ultralehkými letadly platí určitá omezení, ale v rámci Evropy jsou minimální. Můžete letět téměř kamkoliv.
 • Mohou přistávat i mimo letiště na travnatých plochách.
 • Nespornou výhodou jsou nízké provozní náklady a pronájem letadla.

K pilotování ultralehkých letadel potřebujete pilotní licenci ULL(A).

LICENCE PODLE ÚČELU

 • Pro rekreační účely a zábavu jsou určeny licence ULL(A) a LAPL(A).

Pilotní průkaz ULL(A) je nejlevnější a nejrychlejší možnost, jak se naučit létat. Můžete létat na výlety nebo obchodní schůzky moderními ultralehkými letadly za minimální náklady. Lze však létat pouze ve dne a to po ČR, SR a vybraných zemích EU. Pokud vám nevadí létat jen ve dvou, je pro vás licence ULL(A) přímo ideální. Z licence ULL(A) můžete velmi snadno a výhodně přejít na LAPL(A). Zdravotní prohlídka s minimálními požadavky.

Pilotní průkaz LAPL(A) umožňuje létat letadly GA do max. vzletové hmotnosti 2t. Můžete s sebou vzít až 3 pasažéry a létat po všech zemích EU a dalších vybraných zemích, které jsou členy EASA. Licence je určená pro rekreační účely a oproti PPL(A) ji lze rozšířit pouze o kvalifikaci Létání v noci (NIGHT). Není tedy vhodná pro ty piloty, kteří se v budoucnu chtějí profesionálně rozvíjet. Licence LAPL je zvláště výhodná pro piloty ULL, kteří mohou využít zkrácenou osnovu výcviku o 15 hodin. Zdravotní prohlídka s menšími nároky než u PPL.

 • Pokud chcete létat bez omezení po celém světě nebo plánujete dráhu profesionálního pilota je pro vás ideální licence PPL(A).

Pilotní průkaz PPL(A) umožňuje létat letadly GA bez omezení po celém světě. S touto licencí můžete získávat další kvalifikace (Létání v noci NIGHT, Létání podle přístrojů IR, Průkaz obchodního pilota CPL, průkaz na dvoumotorová letadla MEP a nakonec třeba průkaz dopravního pilota ATPL(A). Licence PPL(A) je to nejlepší, čím začít, ale nepatří k těm nejlevnějším.

ULL, LAPL nebo PPL? SHRNUTÍ:

LICENCE:ULL(A)LAPL(A)PPL(A)
Účelrekreace a zábavarekreace a zábavaprofesionální dráha
LetadloULGAGA
Omezenímax. 1 pasažér,
pouze ve dne
max. 3 pasažéři,
možnost létat i v noci
bez omezení pasažérů,
možnost všech rozšiřujících kvalifikací
Kam můžu létatEvropaEvropacelý svět
CENA VÝCVIKUod 9 500 Kčod 80 000 Kčod 176 000 Kč

Přijďte si létání s námi vyzkoušet třeba hned zítra, vše vám vysvětlíme přímo na letišti.